اطلاعات
مدير عامل / manager
آرشیو عکسهای یادگاری مهندسین
همکاران ما از ابتدا تاکنون
واحد کوپا آرمه
پروژه های اجرا شده
معماری و معماران
کارآموزان کوپاساز شمال

گروه های مطالب
پند و اندرز بزرگان
مدیران موفق و برندهای موفق
پیام های بازرگانی صنعت ساختمان sms
عکاسی معماری
معماری و معماران
معرفی معماران
مدیریت کسب و کار (DBA)
معماری ایرانی
کتاب های معماری
معماری و محوطه سازی
دکوراسیون داخلی
آثار باستاني و مناظر مازندران
اخبار استان و کشور
تازه های تکنولوژی و اخبار مهندسي
استاندارهای فنی و مهندسی
کتاب های مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
مجلات مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
مقالات مربوط به مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
پروژه های اجرا شده
کوپاساز شمال - حامی شطرنج نکا
معرفي استادکاران و صنایع مربوط به ساختمان
معرفي دفاتر مهندسين ساري
انبوه سازان مسكن مازندران

پیوند ها
كانون مهندسين ساري
سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران
انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی استان مازندران
برق منطقه اي مازندران
استانداري مازندران
پايگاه جامع اطلاعات و فروش كتاب ايران
انتشارات كيان رايانه
موسسه مدیریت پروژه آریانا
بانک جامع مهندسی صنایع و مدیریت ایران - بتسا
اداره کل هواشناسی استان مازندران
مرکز عمران ایران
نظام فنی و اجرایی کشور
روستای زیبای آتنی /ساری/ مازندران
کانون مهندسین قائمشهر
شرکت شهرکهای صنعتی مازندران
سازمان نظام مهندسي ساختمان مازندران
سامانه تشخیص صلاحیت عوامل نظام فنی و اجرائی
معمارشیتکت
گروه معماری ساینار
باشگاه رفاهی مهندسین کشور
صدفي در قلب سيدني

خانه اپراي سيدني- استراليا به عنوان يكي از بناهاي مشهور و سمبليك عمومي جهان به شمار مي رود. اين سازه در سال 1973 با 10 سال تاخير براي اولين بار به مرحله بازگشايي رسيد.

 

خانه اپراي سيدني- استراليا به عنوان يكي از بناهاي مشهور و سمبليك عمومي جهان به شمار مي رود. اين سازه در سال 1973 با 10 سال تاخير براي اولين بار به مرحله بازگشايي رسيد. طراح اصلي خانه اپرا "يورن اتزون" نام دارد كه در سال 2003 به خاطر همين شاهكار خود برنده جايزه "معماري پريتزكر" شد. بد نيست بدانيد كه اين جايزه برابر با جايزه نوبل در رشته معماري است. همانطور كه پيشتر نيز به آن اشاره شد، خانه اپراي سيدني (1957-1973) يكي از شاهكارهاي هنر معماري قرن بيستم به شمار مي رود. اين بنا با برخورداري از منظره بندري با امواج نيلگون ساحلي همگام شده و در زير تلالو نور خورشيد درخشش باور نكردني دارد. سازه فوق الذكر به صورت يكي از آثار تاريخي كم نظير در آمده است و در ماه ژوئن سال 2007نام آن در زمره آثار هنري ارزشمند در ليست بناهاي تاريخي سازمان ميراث فرهنگي جهاني ثبت گرديد.

نبايد فراموش كرد كه خانه اپرا هم از منظر معماري فضاي خارجي و هم از نقطه نظر طراحي و دكوراسيون داخلي با دارا بودن منظره اي رو به دريا شامل كليه استانداردهاي چندگانه خلاقيتي مي باشد.


طرح/ساختار


شكل ممتاز و منحصر بفرد طاق اين بنا حيرت هر بيننده اي را بر مي انگيزد.محوطه داخلي شامل دو تالار اصلي در كنار هم و به موازات هم مي باشد، اين دو تالار به مرور شيب نامحسوسي پيدا مي كنند و تماشاگران را از سمت شمال به جنوب به طرف آمفي تئاترها هدايت مي نمايند.روي آمفي تئاتر اصلي به سمت جنوب است و داراي چند صحنه نمايش جداگانه مي باشد.جايگاه عبور تماشاچي ها بسيار وسيع و داراي پله هاي شيكي است كه گاهي عرض اين گذرگاهها به 100 متر هم مي رسد و هر كس را به سمت سكوي مورد نظر خود هدايت مي كند. يكي ديگر از مشخصه هاي منحصر بفرد اين سازه ديواره هاي شيشه اي آن مي باشد كه سبب منعكس كردن هر چه بيشتر نور به داخل سالن ها مي شود.
اين سازه توسط ملكه اليزابت دوم در سال 1973براي نخستين بار بازگشايي و كار بازسازي آن در سال 1986از سرگرفته شد.در سال 1999"اتزن"مجدداً با پروژه همكاري كرد و برنامه اي جامع براي كليه تغييرات آتي طراحي نمود.


كارشناسان معتقد بودند كه "يورن اتزن" با اين بنا دورنمايي از جلوه شهر سيدني را به معرض نمايش گذاشته است به همين دليل اثر او در زمره ساختمانهاي سمبليك قرار گرفت و اين طراح دانماركي در سال 2003 برنده جايزه معماري "پريتزكر" شد. اين جايزه حاوي پاداشي به مبلغ 100000 دلار است. وي در آن زمان 84 سال سن داشت و به دليل وضعيت نامناسب جسماني قادر نبود كه براي دريافت جايزه شخصاً در آن مكان حضور بهم رساند و به همين دليل پسر خود را به عنوان نماينده به محل دريافت جايزه فرستاد. متاسفانه اين طراح در ماه نوامبر 2008 در كپنهاگ دار فاني را وداع گفت. از ساير كارهاي بي نظير اين هنرمند مي توان به كليساي بگزوارد در نزديكي كپنهاك و همچنين مجلس قانونگذاري كويت اشاره كرد.

 


 

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کوپاساز شمال میباشد .

طراحی توسط : w3school.ir