اطلاعات
مدير عامل / manager
آرشیو عکسهای یادگاری مهندسین
همکاران ما از ابتدا تاکنون
واحد کوپا آرمه
پروژه های اجرا شده
معماری و معماران
کارآموزان کوپاساز شمال

گروه های مطالب
پند و اندرز بزرگان
مدیران موفق و برندهای موفق
پیام های بازرگانی صنعت ساختمان sms
عکاسی معماری
معماری و معماران
معرفی معماران
مدیریت کسب و کار (DBA)
معماری ایرانی
کتاب های معماری
معماری و محوطه سازی
دکوراسیون داخلی
آثار باستاني و مناظر مازندران
اخبار استان و کشور
تازه های تکنولوژی و اخبار مهندسي
استاندارهای فنی و مهندسی
کتاب های مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
مجلات مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
مقالات مربوط به مديريت پروژه و ساخت و مهندسي عمران
پروژه های اجرا شده
کوپاساز شمال - حامی شطرنج نکا
معرفي استادکاران و صنایع مربوط به ساختمان
معرفي دفاتر مهندسين ساري
انبوه سازان مسكن مازندران

پیوند ها
كانون مهندسين ساري
سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران
انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی استان مازندران
برق منطقه اي مازندران
استانداري مازندران
پايگاه جامع اطلاعات و فروش كتاب ايران
انتشارات كيان رايانه
موسسه مدیریت پروژه آریانا
بانک جامع مهندسی صنایع و مدیریت ایران - بتسا
اداره کل هواشناسی استان مازندران
مرکز عمران ایران
نظام فنی و اجرایی کشور
روستای زیبای آتنی /ساری/ مازندران
کانون مهندسین قائمشهر
شرکت شهرکهای صنعتی مازندران
سازمان نظام مهندسي ساختمان مازندران
سامانه تشخیص صلاحیت عوامل نظام فنی و اجرائی
معمارشیتکت
گروه معماری ساینار
باشگاه رفاهی مهندسین کشور
نیکلاس هایک بنیانگذار شرکت سواچ

هایک، میلیاردری که با سواچ، سوئیس را احیا کرد.

 

نیکولاس جورج هایک که موسس و مدیرعامل و رییس هیات مدیره گروه سواچ بود در 28 ژوئن سال 2010 در سن 82 سالگی از دنیا رفت. او در زمان مرگش با ثروت 9/3 میلیارد دلار در جایگاه دویست و سی و دوم ثروتمندان فهرست فوربز در سال 2010 قرار داشت.

نیکولاس هایک در 19 فوریه سال 1928دربیروت لبنان از مادری لبنانی وپدری لبنانی- آمریکایی متولد شد.پدراو یک دندانپزشک تحصیلکرده در دانشگاه لویولای شیکاگو بود. خانواده هایک زمانی كه او هفت سال داشت به سوئیس نقل مكان كردند.

نیکلاس برای تحصیل در رشته ریاضی وارد دانشگاه لیون شد و توانست در زمینه‌های متفاوتی مانند فیزیك و شیمی تحصیل كند. خواهر بزرگتر نیکولاس،‌ مونا همسر ژوزف فیلیپ کرم، معمار بزرگ لبنانی و برادر کوچکترش، سام نیز یکی از شهروندان سوئیس و مدیرعامل سابق گروه سوئیسی سیبرا است.هایک درسال 1950 در بیروت با ماریان مزگر،دختر یک صنعتگر سوئیسی به نام ادوارد مزگر آشنا شد و در سال 1951 با او ازدواج کرد و به سوئیس نقل مکان کرد.  این زوج صاحب دو فرزند به نام‌های نایلا و نیک شدند.این خانواده درسال 1964 به روستایی به ام میستر شواندن در 35 کیلومتری غرب زوریخ نقل مکان کردند و هایک تا آخر عمر خود در آن جا زندگی کرد.

نیکولاس هایک اولین کار خود را به عنوان یک مامور جمع‌آوری آمار در یک شرکت بیمه مجدد شروع کرد . او سپس به عنوان مدیر بنگاه مهندسی پدرهمسرش که درآن زمان بیمار بوداستخدام شد.البته مدتی نگذشت که نیکولاس‌ هایک کار خود را برای یافتن فرصتی برای یادگیری کارهای جدید رها کرد.

هایک بنگاه مشاوره مدیریت خود را در سال 1957 با نام شرکت مهندسی‌ هایک در زوریخ تاسیس کرد. ‌هایاک با انجام مشاوره‌های مدیریتی واثرگذاشتن برشرکتهای مختلف بزرگ و چندملیتی در اروپا توانست کاری کندکه این شرکت در صحنه کسب وکارسوئیس  و اروپا شهرت پیدا کند.یکی از باورهای مدیریتی او همواره این بوده؛کمیاب‌ترین منابع برای مدیریت ارشد، قابلیت کارآفرینی است.

شرکت مهندسی هایک تا سال 1979 بیش از 300 مشتری در 30 کشور دنیا داشت.نیکولاس هایک از آن زمان تا زمان مرگش رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی هایک بود.

در اوایل دهه 1980 گروهی از بانکدارهای سوئیسی ازهایک که تا آن زمان توانسته بودبه عنوان چهره بسیار قابل اعتماد در کسب و کار سوئیس شهرت پیدا کند،‌ خواستند کار بررسی حساب‌ها و تسویه دو بنگاه تولید ساعت سوئیسی به نام‌های ASUAG و SSIH را انجام دهد.این دو شرکت درآن زمان به خاطر رقابت شدید از سوی تولیدکنندگان ژاپنی ساعت چون سیکو و سیتی‌زن در بحران به سر می‌بردند.‌ هایک باور داشت که صنعت تولید  ساعت  سوئیس همچنان می‌تواند در عرصه جهانی رقابتی باقی بماند و این دو شرکت نیز خواهند توانست پس از یک ساختاردهی مجدد در عملیات و تعریف برندهایی جدید مجددا به صحنه رقابت بازگردند.

ساختاردهی مجدد این شرکت‌ها با خلق ساعت سواچ همزمان شد.در این ساعت قطعات بسیار کمتری نسبت به ساعت‌های سنتی استفاده می‌شدوبنابراین ساخت آن ارزانتر بود ساعتسواچ به صنعت ساعت سوئیس کمک کردتا بتواندسهم بیشتری از بازار  ساعت  ‌های ارزان قیمت‌تر (که سوئیس این بخش از بازار را به شرکت‌های ژاپنی باخته بود)، مجددا به دست آورد. اگرچه ساعت‌ های  پلاستیکی رنگی به سرعت به خاطر بازاریابی پرزرق و برق شان شهرت یافتند، هایک همچنان بر اینکه ساعت سواچ پیشتاز نوآوری تکنولوژیک در این صنعت باشد، تاکید می‌کرد.

هایک به مدت 4 سال به تقویت دو شرکت ساعت سازی ادامه داد و سپس آنها را با یک گروه سرمایه‌گذاری سوئیسی ادغام کرد و گروه جدیدی را در سال 1985 تاسیس کرد. او در سال 1986 رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت شد. نام اولیه این شرکت SMH بود اما بعدها به گروه سواچ تغییر نام پیدا کرد. هایک نقشی تعیین‌کننده در شناساندن گروه سواچ در جهان داشت. استراتژی‌ درخشانی که او در اوایل دهه 1980 استفاده کرد باعث موفقیت کل صنعت ساعت سوئیس و بازیافتن جایگاه پیشتاز قبلی آن در صحنه جهانی از سال 1984 شد. گروه سواچ تحت مدیریت نیكولاس، توانست با در اختیار  گرفتن 25 درصد بازار، به بزرگ‌ترین  و اصلی ترین شركت این بازار تبدیل ‌شود.

برخی از ساعت‌های سواچ اكنون در زمره گران‌ترین ساعت‌های جهان قرار دارند كه به عنوان نمونه می‌توان به ساعت سواچ «پرنسس دایانا» همسر سابق ولیعهد انگلیس اشاره كرد. ساعت سواچ 802 كه فقط برای دایانا ساخته شده بود دو سال بعد از مرگ او، مشهورترین ساعت سواچ و یكی از ده ساعت گرانقیمت جهان به شمار می‌رود.

این شركت كه صاحب برندهای معتبر و مشهوری مانند امگا(Omega)  و تیسوت (Tissot) است در سال 2009 رشد 160 درصدی را در سهام خود طی 12 ماه نشان داد. بسیاری معتقدند كه كیفیت بالای محصولات سواچ و استفاده از تكنولوژی‌ های جدید عامل موفقیت نیكولاس هایک در این تجارت بوده است.

بسیاری هم بر این باورند كه هیك در توسعه و تحول گروه سواچ نقش بسزایی داشته است و عرضه مارك‌های جدید نظیر امگا، رادو، تیسوت، میدو، كلوین كلاین و لانكو به بازار ساعت و توفیق همگی آنها، صرفا به دلیل مدیریت دقیق و مدبرانه نیكولاس هایک صورت گرفته است.

هایک در سال 1996 یک جایزه دکترای افتخاری حقوق و اقتصاد از دانشگاه نوشاتل در سوئیس و در سال 1998 یک دکترای افتخاری حقوق و اقتصاد از دانشکده بنی کولتورالی دانشکده بولونیا در ایتالیا دریافت کرد.

سرانجام نیکلاس هایک در سال 2010 بر اثر سکته قلبی ناگهانی در حالی که در دفتر مرکزی گروه سواچ مشغول به کار بود از دنیا رفت. البته پسر او‌ " نیک  " قبل از مرگش مدیر اجرایی شرکت بود و خود او صرفا در تصمیمات اصلی شرکت صاحب‌نظر بود. در حال حاضر نیک ‌هایک، مدیرعامل و نایلا‌ هایک رییس گروه سواچ هستند.

فروش این گروه در سال 2009 بیش از 5 میلیارد و سود آن بیش از 700 میلیون فرانک سوئیس بود و بیش از 23560 نفر برای این شرکت مشغول به کار بودند.

 


 

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کوپاساز شمال میباشد .

طراحی توسط : w3school.ir